Wiara czy walka z wiatrakami?


  • I co, chce być Pani jakąś indywidualistką w tym świecie? - spytała mnie kasjerka w supermarkecie. Wyraźnie uparła się, żebym zapakowała dwa świeżo zakupione grudniki w foliówki, te bezpłatne. Chciała dobrze.
  • Tak...
  • A wie Pani co to walka z wiatrakami? - piłuje kasjerka.
  • Wiem proszę Pani, ale może jeśli oprócz mnie foliówki nie weźmie jeszcze jedna osoba, a potem jeszcze jedna osoba, to może nas się uzbiera całkiem spora garstka...
I właśnie taki jest plan, kiedy zaczynam pisać tego bloga. Chciałabym wrócić do Żółwia, swojego wewnętrznego, prawdziwego i spokojnego 'ja'. W tym celu muszę pozbyć się śmietnika, w którym żyję. Niestety, na każdym kroku widzę śmieci. One są wszędzie. Wydaje mi się, że jako ludzkość zrobiliśmy wielki błąd myśląc, że jeśli coś jest czyste i nieśmierdzące to nie jest to śmieć. Puszka metalowa, puszka plastikowa, papier do pakowania prezentów, kolejna, zbędna bluzeczka jest już śmieciem lub potencjalnym śmieciem.
Nie ukrywam, że jestem pod ogromnym wpływem dwóch książek '13 Pierwotnych Matek Klanowych' Jamie Sams i 'Pokochaj Swój Dom' Bei Johnson. Pierwsza z nich uświadomiła mi kim jestem, a druga dała realne wytyczne, jak żyć w zgodzie z naturą, jak doceniać Matkę Ziemię i pozbyć się syfu, czyli prowadzić Zero Waste Home. Ja się postaram nie ograniczać do Home ale całego otoczenia.
Powiem szczerze, że kiedy dziś zaczynam... nie jest dobrze. Wczoraj mój mąż wystawiał pojemnik na śmieci zmieszane i znowu okazało się, że jest go pół czyli ok 120-130l. I tak co dwa tygodnie. Do tego, co dwa tygodnie wyrzucamy 240l PPMTS (Plastik, Papier, Metal, Tworzywa Sztuczne). Od razu wzięłam kalkulator i okazało się, że tylko mój dom generuje rocznie 3120-3380l śmieci zmieszanych i 6240l PPMTS. Tylko nasz dom.
Wierzę. Wierzę. Wierzę. Wobec tak beznadziejnej sytuacji, muszę sobie to wyjątkowo często powtarzać. Nie wiem czy przy pięcioosobowej rodzinie uda mi się ograniczyć wszystkie śmieci do jednego słoika rocznie jak Bei Johnson, ale zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby było ich znacznie mniej.
Zaczynamy!
Komentarze

Popularne posty